Utworzenie odlewni żeliwa

   Gigantyczny wpływ na rozwój Koluszek miało powstanie odlewni. Zakład zbudowała i w pełni wyposażyła amerykańska firma Swindell-Dressler. Koluszkowska odlewnia rozpoczęła działalność w 1976 roku jako filia przedsiębiorstwa Ponar - Jotes i działała pod nazwą: Fabryka Szlifierek "Ponar-Łódź" Zakład nr 3 w Koluszkach, stając się jedną z największych i najnowocześniejszych firm tego typu w Polsce. Po usamodzielnieniu działała pod nazwą Odlewnia Żeliwa „Koluszki”.

   Zakład, specjalizujący się głównie w produkcji odlewów dla przemysłu obrabiarkowego, maszynowego, motoryzacyjnego i hydrauliki siłowej, wszedł w skład Kombinatu Metalurgicznego „Huta Stalowa Wola”. Odlewnia dostarczała m.in. kadłuby silników do samochodów ciężarowych „Star” do fabryki w Starachowicach. 

   Od 1985 roku słynnymi produktami odlewni były tubingi, czyli elementy z których składano pierścienie tunelu warszawskiego. By to podkreślić ustawiono w eksponowanym miejscu przed koluszkowskim zakładem jeden z tubingowych pierścieni z których budowano tunele. Wewnątrz eksponatu umieszczono ogromny szyld z namalowaną postacią krecika w kasku i napisem „Budujemy warszawskie metro”.   
                      
.
   W okresie największej produkcji, odlewnia zatrudniała około 1200 osób, z których wiele dojeżdżało do pracy spoza Koluszek. Każdego dnia autobusy przywoziły na przyzakładowy przystanek setki pracowników, inni dojeżdżali samochodami i koleją. Powstanie tak dużego przedsiębiorstwa pobudziło migrację do Koluszek ludzi otrzymujących pracę w odlewni. A należy pamiętać, iż wielu z zatrudnionych pochodziło z odległych regionów kraju. 

   Biorąc pod uwagę lokalne realia, odlewnia stała się niemal instytucją życia społecznego. W dobie największego rozkwitu zakład posiadał wiele podległych sobie jednostek organizacyjnych jak: zakładowa przychodnia zdrowia, przedszkole, przyzakładowy sklep, spółdzielnię mieszkaniową, pracownicze ogródki działkowe, czy też stołówkę pracowniczą serwującą mięso z własnego gospodarstwa hodowlanego. Ciepłownia wybudowana przy odlewni zaopatrywała w ogrzewanie i ciepłą wodę około 50 budynków mieszkalnych, których większość stanowiły bloki.  

  
Odlewnia organizowała również szereg imprez kulturalno-rozrywkowych jak festyny i koncerty, które przeznaczone były nie tylko dla pracowników i ich rodzin ale dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Przy zakładzie powstał i działał Zespół Pieśni i Tańca, który przyjął nazwę „Koluszkowianie”, który przez wiele lat był kulturalną wizytówką Koluszek.